100-lecie polskiej niepodległości

100 pomysłów na 100-lecie

Polska flaga łopocząca na wietrze, symbol odzyskania przez Polskę niepodległości
Polska flaga, symbol odzyskanej niepodległości

W tym roku obchodzimy w Polsce 100-lecie odzyskania niepodległości. W niedzielę odbyły się oficjalne obchody. Jednak pomysłów na to jak uczcić to święto było i jest wciąż wiele, a każdy może wybrać sposób świętowania który mu odpowiada.

O tym, że świętować można różnie i mimo różnic robić to w piękny sposób z poszanowaniem praw innych ludzi pisałam przy okazji Święta Zmarłych: Link do wpisu – Święto Zmarłych w różnych tradycjach.

Ja na przykład Święto Niepodległości zaczęłam od udziału w specjalnym wydaniu akcji: Zdobywamy Górę Kamieńsk, o którym możecie przeczytać klikając poniżej:

Link do wpisu – Własny szczyt ,,Zdobywamy Górę Kamieńsk” VI edycja

Nie będę się dziś rozpisywać o zawiłościach historycznych związanych z procesem dochodzenia Polski do niepodległości lub spierać o to kto miał w tych wydarzeniach największy udział. Nie jestem ani historyczką ani autorytetem w tej dziedzinie dlatego zostawię to komuś innemu.

Moją uwagę zwróciło coś zupełnie innego. Jako kobieta na wózku nie mogę nie zauważyć dwóch istotnych z mojej perspektywy faktów które sprawiają, że 11 listopada ma dla mnie szczególny charakter.

100-lecie emancypacji kobiet

100-lecie niepodległości jest nie tylko świętem patriotycznym ale również ważną dla Polek rocznicą otrzymania praw wyborczych.

W Polsce miało to miejsce stosunkowo szybko ponieważ już 10 dni po odzyskaniu niepodległości. 28 listopada 1918 roku – w dekrecie Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego znalazły się bardzo ważne słowa. Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego stwierdzał wyraźnie, że ,,Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci” oraz „Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele i obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze”. Takie same postanowienia zawarto też w późniejszej konstytucji marcowej.

Polki otrzymały zarówno prawo do wybierania jak i bycia wybieranymi w wyborach powszechnych.

Dzięki temu ja mogłam oddać swój głos w ostatnich wyborach 🙂

Niezwykły projekt na 100-lecie niepodległości

Fundacja Integracja to jedna z największych w Polsce organizacji pomagających ludziom z niepełnosprawnościami. Liczne działania fundacji to temat na osobny post 🙂

Jedno zainteresowało mnie jednak szczególnie. W zeszłym roku fundacja wydała  piękną publikację: Lista Mocy, 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnościami. Jest ona dostępna do pobrania za darmo ze strony fundacji.

To niesamowicie inspirujące dzieło które pokazuje, że bez względu na przeciwności i utrudnienia zaangażowanie i ciężka praca mogą nas doprowadzić tam gdzie chcemy. Życiorysy stu Polek i Polaków którzy mimo niepełnosprawności, a może właśnie z jej powodu wznieśli się ponad swoje ograniczenia i osiągnęli sukces skłoniły mnie do wielu przemyśleń.

Mnie szczególnie zainspirowali autorzy blogów i pisarze, jednak wszystkie zebrane tam osoby są warte bliższego poznania 🙂

Lista Mocy specjalna edycja

Lista Mocy wzbudziła we mnie silne emocje. Jeszcze większe informacja, że fundacja przygotowała na 100-lecie niepodległości specjalne jej wydanie: Lista Mocy 1918-2018, 100 wybitnych Polek i Polaków z niepełnosprawnością działających w latach 1918 – 2018. To drugi z faktów o których mówiłam wcześniej. Polska ,,przeszła” drogę do niepodległości również dzięki ludziom z niepełnosprawnościami, którzy swoją pracą, postawą i zaangażowaniem przyłożyli się do tego dzieła równie mocno jak wszyscy inni obywatele.

Jak można wyczytać na stronie fundacji :

,,Pokażemy bohaterów nieżyjących lub obecnie już seniorów, którzy w latach 1918–2018:

 • wywierali duży wpływ na społeczeństwo
 • byli liderami w swoich środowiskach
 • zmieniali życie innych
 • mieli wyjątkowy wkład w rozwój kraju
 • dzielili się pasją, wiedzą i talentami
 • robili wiele z potrzeby serca
 • mogą być inspiracją dla innych
 • mają wychowanków i naśladowców

Zaprezentujemy ich w 10 kategoriach:

 1. Literatura
 2. Muzyka
 3. Sztuki plastyczne
 4. Kino, teatr, media
 5. Sport
 6. Nauka, praca, ekonomia
 7. Prawo i polityka
 8. Działalność społeczna
 9. Kościoły i związki wyznaniowe
 10. Wojsko, konspiracja, opozycja PRL

Wśród bohaterów tego wydania „Listy Mocy” znaleźli się m.in.: literaci – Igor Newerly i Halina Poświatowska, muzycy – Mieczysław Kosz i Dominik Połoński, malarze – Ludomir Benedyktowicz i Władysław Strzemiński, działacze społeczni – Róża Czacka i Paulina Kuczalska-Reinschmit”.

Publikacja ukaże się na stronie fundacji już w grudniu 🙂 Nie mogę się doczekać!

Dajcie znać co robiliście 11 listopada i jaki jest wasz pomysł na świętowanie 100-lecia niepodległości 🙂

34 Replies to “100-lecie polskiej niepodległości”

  1. Dziękuję 🙂 Sama o Liście Mocy dowiedziałam się przez przypadek. Projekt jest dowodem,że osoby z niepełnosprawnościami wcale nie muszą tylko brać od innych. Mogą również dawać coś od siebie. Wpływać na otaczającą rzeczywistość 🙂

 1. Post o Święcie Zmarłych 6. listopada, o Rocznicy Odzyskania Niepodległości 13. listopada… więc życzeń na Boże Narodzenie i Nowy Rok należy się pewnie spodziewać odpowiednio 27. grudnia i 3 stycznia.

  1. Dziękuję za wyrażenie opinii. Jestem świadoma że posty pojawiły się „po fakcie ” Te daty nie są przypadkowe. Posty pojawiają się regularnie we wtorki stąd tak wychodzi. Natomiast o życzenia świąteczne proszę się nie martwić. Dołożę starań, aby pojawiły się wcześniej. Może nawet dokładnie 25 grudnia 🙂 pozdrawiam

   1. Taki grafik dodawania postów jest jak najbardziej na miejscu, tylko gdy pojawiają się posty „okolicznościowe” to powinny być do tej okoliczności dopasowane. Inaczej to trochę słabe.

 2. Powiem szczerze, że nie słyszałam jeszcze o Liście Mocy, naprawdę temat wciągający,a jeśli chodzi o moje świętowanie to oczywiście pieśń patriotyczna 😃

 3. A wiesz, że ja spedzilam ten dzien w domu? Z kazdej strony atakowana obchodami poczulam w pewnej chwili, ze dluzek nie moge. Odlaczylam sie od telewizji i internetu i spedzilam tez czas z rodziną 🙂

 4. Bardzo ciekawy tekst, z przyjemnością go przeczytałem, mógłbym się zgodzić w kilku sprawach a w kilku mieć odmienne zdanie. Jest to szczególny dzień, tym bardziej przez burzę i przepychanki polityczne. To powinien być dzień pojednania wszystkich Polaków i osób mieszkających w Polsce.

 5. Czy jak powiem, że z okazji odzyskania niepodległości wysprzątałam dom, to będę wyjątkową ignorantką? 🙂 moi rodzice za to wzięli udział w Marszu w Warszawie, więc reprezentację z domu wysłałam 🙂
  Podoba mi się pomysł na publikację, który opisujesz. To na pewno dodaje skrzydeł wszystkim wielkim kobietom, które chciałyby coś zrewolucjonizować, ale mają opory, czy im się uda. Trzymajmy kciuki za następne wielkie odkrycia <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *