Książka z prawdziwą historią „Tak Cię Kocham „

„Tak Cię Kocham”- Kolejna książka, którą przeczytam

Jakiś czas temu usłyszałam o tej książce w programie „Pytanie na śniadanie”. Książka jeszcze nie została wydana. Czekam na dzień kiedy się ukaże. Nie miałam okazji poznać autorki osobiście.  Natomiast mogłam przeprowadzić wywiad ze wspaniałą osobą o niesamowicie silnym charakterze. To właśnie w nim Aleksandra Utracka – Skoczeń opowiada o walce, depresji, ale również o nadziei.

Gdyby Pani mogła na początek powiedzieć kilka słów o sobie.Aleksandra_Utracka_Skoczen

Z zawodu muzyk i scenarzystka. Z powołania żona, matka i pani swoich dwóch psów 🙂

Niepełnosprawność dziecka musi być bardzo trudna jak udało się  z tym pogodzić?

Trwało to kilka lat. Tośka ma teraz 6,5 roku. Zanim ułożyłam to sobie w głowie, przeszłam przez wiele etapów. W książce nazywam je etapami żałoby. Są to bardzo zbliżone stany, co przy stracie ukochanej osoby. Stratą dla mnie była normalność i zdrowe dziecko.
W pewnym momencie poczułam, że dłużej tak się nie da i potrzebuje pomocy specjalistów. Z perspektywy czasu uważam, że podjęłam najlepszą decyzję. Nie wiem jak by się skończyły moje stany depresyjne oraz rozwijająca się nerwica lękowa.

Co dokładnie dolega córce z czym trzeba zmagać się każdego dnia?

Komplet 🙂 Mózgowe porażenie dziecięce, padaczka, autyzm i upośledzenie intelektualne.

Jest Pani mamą dwóch córek. Jak wytłumaczyć małemu dziecku, że siostrzyczka jest chora. Czy istnieje na to jakiś niezawodny sposób?

Nie ma. Trzeba być szczerym i nie używać niepotrzebnych eufemizmów. Na początku, jak Nastka była młodsza, pokazywałam jej osoby niepełnosprawne w internecie, telewizji. Przygotowywałam ją na to.
I zawsze podkreślałam, że może to spotkać każdego w każdym momencie życia. Dlatego nie można się wstydzić niepełnosprawności.
Ale nade wszystko zapewniałam moją starszą córkę o tym jaka jest wyjątkowa, żeby nigdy nie czuła się odtrącona przez chorobę siostry.

Napisała Pani książkę. Skąd się wziął pomysł?

Z życia, z potrzeby serca i obserwacji. Nie ma takich pozycji. 3 lata temu pierwszy raz zakiełkował we mnie pomysł, żeby swoje doświadczenia przelać na papier i napisać książkę o macierzyństwie z niepełnosprawnym dzieckiem.
Na początku założyłam bloga, potem media społecznościowe (fb i ig), gdzie na co dzień dzielę się swoimi doświadczeniami. Po czasie okazało się, że obserwuje mnie również mnóstwo rodziców dzieci zdrowych, którzy są zaskoczeni moją pozytywną energią pomimo trudności jakie mnie spotkały.

O czym opowiada „Tak Cię kocham”?Tak_Cie_Kocham_okładka

Moja książka to opowieść o sile miłości, o wątpliwościach, lęku i strachu. O tym jak sobie radzić, żeby nie zwariować lub kiedy prosić o pomoc, kiedy do wariactwa coraz bliżej.
O tym jak dbać o siebie i nie czuć z tego powodu wyrzutów sumienia.
W końcu- jak uwierzyć, że wraz z narodzinami chorego dziecka, nasze życie wcale się nie skończyło, zaś największe ograniczenia to te, które sami sobie narzucamy.

Kiedy odbędzie się premiera książki, gdzie można kupić bilety?

Premiera odbędzie się w połowie września, jeśli uda się zebrać całą kwotę na książkę. Na pewno jedna
z nagród, będąca wsparciem mojego projektu, to właśnie zaproszenie na premierę dla dwóch osób.
A premiera odbędzie się w gruzińskiej restauracji Rusiko w Warszawie.

Jedna książka powstała czy planuje Pani dalej pisać, a może na tym koniec?

Tak. Mam plany na kolejne. Ale najważniejsza dla mnie jest telewizja internetowa- miejsce, które poruszałoby tematy z zakresu medycznego, fizjoterapeutycznego, psychologicznego, prawniczego, rozwoju osobistego. Przeprowadzałabym w niej wywiady z gośćmi, którzy mogliby dużo wnieść do NASZEGO (wszystkich rodziców dzieci niepełnosprawnych) świata. Potrzebujemy takiego miejsca.

Na zakończenie. Czy ma Pani jakieś motto które pozwala przetrwać gorsze chwile zechciałaby się Pani nim podzielić z czytelnikami

Mamy jedno życie. I tylko od nas zależy, jak je przeżyjemy.

Dziękuję za poświęcony czas.

Dziękuje 🙂

 

Co zrobić, aby być na bieżąco?

Jeśli chcecie być na bieżąco wystarczy polubić https://www.facebook.com/takciekocham/ 

zaobserwować https://www.instagram.com/tuletolelife/?hl=pl

https://tuletole.pl/

obejrzeć materiał http://pytanienasniadanie.tvp.pl/38181196/tule-tole-moje-zycie-z-chorym-dzieckiem

13 Replies to “Książka z prawdziwą historią „Tak Cię Kocham „”

  1. „Mamy jedno życie. I tylko od nas zależy, jak je przeżyjemy.” dokładnie! Też to „odkryłam” jakiś czas temu, po ciężkich przeżyciach – użalanie się NIE MA SENSU! Marudząc i się użalając nad sobą tylko marnujemy swój cenny czas…

  2. Podziwiam takie matki, to prawdziwy obraz miłości tak właśnie bez szukania podlaski,cierpliwej i bez leku. Miłości,która oddaje całe jestestwo człowieka poświęcając się dla drugiego. Z pewnością książka warta uwagi nie tylko dla ludzi dotkniętych tą kwestią

  3. Mam w rodzinie osobę z porażeniem mózgowym i wiem ze reakcje otoczenia są czasem okrutne. Przerabiania to na własnej skórze. Wielki szacunek dla autorki książki za odwagę aby mówic o tym głośno.

  4. Bardzo podziwiam tę Panią. Czasami zdarza mi się, że w moje ręce wpadnie książka, której autor włożył całego siebie w historię.

    Pozdrowienia z bloga
    sunreads.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *