Banery wyborcze dla schroniska

Kampania wyborcza

Nie tak dawno temu odbyły się wybory samorządowe. Mimo, że same wybory trwały jeden dzień to kampania wyborcza trwała znacznie dłużnej. W tym czasie pełno było plakatów, banerów i innych materiałów zachęcających nas do głosowania na poszczególnych kandydatów.

Wybory minęły banery nadal są

Choć wybory już za nami wiele banerów czy plakatów wisi na płotach i parkanach. Niezależnie od wyników wszyscy kandydaci którzy brali udział w kampanii i wywiesili materiały promocyjne teraz muszą je posprzątać.

Do kiedy muszą zniknąć? Według ordynacji wyborczej artykuł 71 ust 5:

Plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia kampanii wyborczej pełnomocnicy wyborczy komitetów wyborczych obowiązani są usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów.

Wiele z banerów, bo to o nich będzie dziś mowa, już trafiło bądź w niedługim czasie trafi do śmieci a później na wysypisko. Chciała bym jednak zaapelować i zachęcić tych którzy jeszcze nie sprzątnęli swoich banerów do rozważenia innej opcji ich ,,utylizacji”.

Odpowiedzialność za nieusunięcie plakatów po zakończeniu kampanii wyborczej

Według ordynacji wyborczej artykuł 71 ust 6

Wójt (burmistrz, prezydent miasta) postanawia o usunięciu plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych nieusuniętych przez obowiązanych do tego w terminie, o którym mowa w ust. 5. Koszty usunięcia ponoszą obowiązani.
Skoro i tak trzeba posprzątać to może warto przy okazji zrobić coś dobrego? 🙂
Recykling może mieć wiele odmian i czasem coś co nie jest nam już potrzebne może przysłużyć się komuś innemu.
Komu mogą przydać się niepotrzebne banery wyborcze?

Banery przydatne w schroniskach

Banery wyborcze produkowane są z mocnego wodoodpornego materiału który doskonale opiera się wszelkim warunkom pogodowym. Jednym ze sposobów ich wykorzystania jest przekazanie ich dla schronisk. Posłużą one do wyłożenia bud oraz klatek.  Materiał chroni przed wiatrem. Polepsza w ten sposób komfort zimowania bezdomnych i bezbronnych  zwierząt. Jest to tym ważniejsze, że zimy w Polsce nie są łatwym okresem dla zwierząt.

Jestem przekonana, że to bardzo dobry sposób na wykorzystanie materiałów wyborczych. który w dodatku nic nie kosztuje 🙂

Z jednej strony możemy w ten sposób zadbać o środowisko. Z drugiej robimy coś dobrego dla innych.

Banery mogą mieć więcej zastosować. Warto to wykorzystać

Azyl – Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt

Jednym z miejsc które przyjmuje banery jest Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt Azyl. Gorąco zachęcam do przekazania im swoich materiałów wyborczych. Jedyna prośba od pracowników to to, że najmniejsze banery jakie mogą skutecznie wykorzystać to 2 metry na 1 metr. Górnej granicy nie ma 😉 Jeśli znacie inne schroniska w swojej okolicy, nie koniecznie z Lubelskiego o których wiecie, że przyjmują banery dajcie znać w komentarzu – nazwa schroniska + adres 🙂 Pomóżmy zwierzakom przetrwać zimę 🙂

Banery zamienione w torby

Inną formą wykorzystania banerów mogą być torby. Niedawno odkryłam przeglądając internet, że z banerów mogą powstać mocne i wytrzymale torby. Dlatego też każdy może mieć wyjątkową a do tego ekologiczną torbę na zakupy. Nie mam jeszcze swojej. Jednak zastanawiam się nad zakupem lub zrobieniem sobie własnej 🙂
Może ktoś z Was już taką ma i mógłby się podzielić zdjęciem? Jeśli tak dajcie znać w komentarzach jak się sprawdzają. Jestem ciekawa Waszej opinii.

40 Replies to “Banery wyborcze dla schroniska”

  1. Ciekawy pomysł i bardzo dobra idea wykorzystania tych powyborczych śmieci. Powinnaś cytując przepisy zaznaczyć, że chodzi o Ordynację wyborczą do rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich 😉 bo tak jak jest to tak jakbyś miała na myśli inny akt – wiem pewnie nikt nawet nie zwróci uwagi, ale ja jestem bardzo drobiazgowy. 🙂

  2. Super inicjatywa 🙂 zgadzam się, że po wyborach należy posprzątać. W Łodzi przyjaciel mówił mi, że też można oddać banery do schronisk i przydadzą się na zimę 🙂 Gdyby ktoś z łódzkiego nie wiedział gdzie przywieźć banery to podpowiadam adresy może się komuś przyda 😉
    1. Schronisko dla zwierząt w Łodzi – Łódź ul. Marmurowa 4
    2. Schronisko dla zwierząt w Pabianicach – Pabianice ul. Partyzancka 110

  3. Bardzo fajna inicjatywa! Jestem zaskoczona artykułem i pomysłem. Według mnie to wymaga nagłośnienia, bo nie sądzę, żeby wielu ludzi pomyślało w ten sposób.

  4. Mam znajomego, który startował w wyborach miasta Chorzowa – wprawdzie on sam propaguję ideę Zero Waste, ale wszystkim znajomym, którzy również startowali w wyborach polecił tego typu działanie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *