Dawca szpiku. Pomożesz? masz to w genach

Dawca każdy może nim zostać

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

Podaruj komuś szansę na życie. To proste!

 • Zamów pakiet rejestracyjny online Poświęć 5 minut, sprawdź czy możesz zostać potencjalnym dawcą szpiku i zamów pakiet poprzez formularz rejestracyjny. Zamówiony pakiet wyślemy do Ciebie na wskazany adres w ciągu 2 dni.
 • Pobierz wymaz, wypełnij formularz i odeślij W pakiecie rejestracyjnym znajdziesz formularz oraz pałeczki do pobrania wymazu. Wypełnij formularz, pobierz wymaz i odeślij pakiet na adres Fundacji.
 • Witaj w gronie potencjalnych dawców! Po przebadaniu przesłanych próbek i wprowadzeniu danych do bazy staniesz się aktywnym potencjalnym dawcą komórek macierzystych. Wyślemy Ci także potwierdzenie rejestracji i Twoją kartę dawcy.

Zostań dawcą

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi. Jak to działa? Obejrzyj film TUTAJ i dowiedz się więcej

Dawca każdy nim może zostać a jednak nie do końca

Wiem to sama po sobie 🙂 . Kiedyś myślałam o tym żeby dołączyć do grona. Jednak są przynajmniej dwa powody, które mnie dyskwalifikują. Jeden nad którym mogłabym popracować czyli waga . Tak jestem za szczupła. Natomiast drugi. Bardziej poważny i niestety niezależny ode mnie. Kwestia niepełnosprawności. Jednak istnieją inne metody wsparcia inicjatywy 🙂 .

 • ZORGANIZUJ DZIEŃ DAWCY SZPIKU Każdy, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, wcześniejszych doświadczeń, może razem z nami przeprowadzić Dzień Dawcy Szpiku.
  Ty też!
 • ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM  Nie musisz mieć wykształcenia medycznego, ani doświadczenia w rejestracji potencjalnych Dawców szpiku wystarczy trochę wolnego czasu i chęci do pomocy.
 • Jest jeszcze kolejna opcja wparcia. Wpłacenie darowizny. Natomiast do mnie najbardziej przemawiają dwie wyżej wymienione. Nie trzeba bezpośrednio dawać środków finansowych. Natomiast można pomóc czasami wystarczy trochę wolnego czasu i chęci  🙂 .

Dzień Dawcy Szpiku w Tychach

Odbędzie się w dniu 19.10.2018. W godzinach od 10:00 do 20:00 Butik MADAM Edukacji 42/3

Jeśli nie możesz pojawić się w Tychach. Sprawdź TUTAJ kiedy są planowane Dni Dawcy w Twojej okolicy.

Dawca ratuje życie . Poświęć chwile zarejestruj się . to nic nie kosztuje
Dawca ratuje życie . Poświęć chwile zarejestruj się. To nic nie kosztuje.

Jakie jest Wasze zdanie na temat takich akcji? Może ktoś z Was został dawcą? Dajcie znać w komentarzach.

24 Replies to “Dawca szpiku. Pomożesz? masz to w genach”

 1. Mądra akcja – musimy mówić o tym głośniej, bo ja obserwuję, że ludzie często też po prostu o tym nie wiedzą. Pamiętam, że kilka lat temu (matko, właśnie policzyłam, że prawie 10!!) prowadziłam w szkole prelekcję o krwiodawstwie. Pojechałam na stację krwiodawstwa, wypełniłam formularz (i okazało się, że nie mogę zostać krwiodawcą, czego w sumie trochę się spodziewałam, ale warto było spróbować), wzięłam kilka formularzy ze sobą. Podczas prelekcji kiedy opowiadałam ludzie nie spuszczali ze mnie wzroku. WIele osób nie miało (NAPRAWDĘ!) o tym pojęcia, że tak można. Te kilka formularzy rozeszło się jak ciepłe bułeczki, były nawet kserowane. 🙂

 2. Własnie zastanawiam się nad taką pomocą, tylko bardzo się boję wszystkiego, co związane z igłami i lekarzami. Ale muszę się przełamać!

 3. Warto nagłaśniać takie akcje. Pomagać może każdy, tylko dlaczego tak rzadko to robimy?
  Warto pomagac, nigdy nie wiadomo w jakiej sytuacji postawi nas życie.
  Pamiętajcie, że dobro wraca. 🙂

 4. Też uważam, że warto. Dlaczego tak rzadko nie mam pojęcia. Może dlatego, bo „mnie to nie dotyczy”. Prawdą jest, że każdy może pomóc w jakimś stopniu. To jest pozytywne 🙂

 5. Przyznam szczerze, że się zawiodłam. Byłam w bazie dawców szpiku przez wiele lat. Kilka lat temu wyjechałam po za granice kraju i niestety powiedzieli mi, że muszą usunąć mnie z listy 🙁 Kompletnie byłam zaskoczona, bowiem przecież jesteśmy w Unii i nie widziałam przeszkód w tym, abym była w bazie. W ten sposób tracą wielu dawców, a ludziom odbierają nadzieję …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *