Adapciak

Adapciak czyli nie tylko nauka na studiach

W jednym z poprzednich wpisów dotyczącym udogodnień mojej uczelni dla studentów z niepełnosprawnością wspomniałam o Zespole ds. Obsługi Osób Niepełnosprawnych UMCS.

Link do wpisu o udogodnieniach dla ludzi z niepełnosprawnościami.

Jednym ze stałych punktów działalności zespołu jest organizowanie dni adaptacyjnych dla studentów 🙂

Adapciak integruje i bawi

Adapciak
Wszyscy jesteśmy równi

Wyjazd jest przeznaczony dla studentów i doktorantów z orzeczonym stopniem niepełnosprawności jak również bez. Jedyny warunek uczestnictwa jest posiadanie status studenta UMCS.

W tym  roku roku spotkanie adaptacyjne odbędzie się w Nałęczowie. W dniach  26-28 października 2018 r  koszt to jedyne 30 zł

Jak można wyczytać na stronie internetowej uczelnia zapewnia

 • wycieczkę,
 • zakwaterowanie i pełne wyżywienie w ośrodku przystosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,
 • transport,
 • ubezpieczenie,
 • świetną atmosferę i dobrą zabawę

Moje doświadczenie z adapciakiem

Osobiście miałam okazję brać już raz udział w takim wyjeździe. Zdecydowanie polecam. Jest to idealny czas, aby ,,naładować akumulatory” przed dalszą nauką, nawiązać nowe znajomości i wyjść z czterech ścian choć na trochę. To z czym się spotkałam to na pewno świetna atmosfera. Wszyscy wyjazdowicze byli bardzo mili i nastawieni na integracje, bez względu na to czy ktoś z nas używał aparatu słuchowego, wózka czy też był niewidomy. Zakwaterowanie było plusem i spełniło w pełni moje oczekiwania. W miejscu gdzie spaliśmy znajdowała się winda, a łazienka była dostosowana dla wózkowiczów. Pozwoliło mi to przez cały wyjazd funkcjonować samodzielnie i w pełni cieszyć się wyjazdem 🙂

Adapciak zapisy

Zgłoszenia do wzięcia udziału w wyjeździe adaptacyjnym dokonuje się za pomocą formularza znajdującego się na stronie UMCS. Tegoroczne zapisy są już jednak zamknięte.

Ja planowała wzięcie udziału w wyjeździe. Kiedy wypełniałam formularz zadzwoniła do mnie nawet pani z Zespołu ds. Obsługi Osób Niepełnosprawnych. Rozmowa była całkiem miła, aż do miejsca w którym poinformowała mnie, że miejsce oczywiście jest i spełniam warunki wyjazdu niestety jeżdżę na wózku … a ośrodek nie posiada dostosowanej łazienki.

Niestety dla mnie jest to bariera która sprawiła, że musiałam wycofać swoje zgłoszenie.

Czy warto jechać?

Tu każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Mnie było trochę przykro, że na wyjazd dla osób z niepełnosprawnościami nie mogłam jechać z powodu … właśnie niepełnosprawności i niedopasowania łazienki do moich potrzeb.

Nie mniej uważam, że inicjatywa jest dobra i jeśli ktoś waha się czy warto się zgłosić czy to na UMCS czy też na swojej macierzystej uczelni to zdecydowanie polecam. Świetni ludzie i dobra atmosfera to to co zdecydowanie działa na plus wyjazdów adaptacyjnych bez względu na ich nazwę 🙂

Warto jednak zadzwonić wcześniej do organizatorów i upewnić się, że biorą pod uwagę wasze konkretne potrzeby.

28 Replies to “Adapciak”

 1. Ja również zdecydowanie polecam takie wyjazdy 🙂 wspaniali ludzie, odpoczynek i dobra zabawa w urokliwym miejscu za tak niską cenę 🙂 Naprawdę warto! ❤️ Szkoda tylko, że w tym roku nie możesz skorzystać z dni adaptacyjnych… A przecież na wyjeździe dla osób niepełnosprawnych wybór dostosowanego ośrodka powinien być podstawą dla organizatorów…

 2. Adabciak to dobry pomysł zawsze można odpocząć od szarej codzienności a przy tym poznać nowych, interesujscych ludzi i świetnie się z nimi bawić.

 3. Osobiście nie byłam na takim wyjeździe, ale moja druga połówka jeździła i bardzo polecał Adapciak. Chwalił, że na takich wyjazdach poznaje się sporo osób z różnych kierunków, z którymi kontakty pozostają na dłużej 🙂
  Bardzo podoba mi się jak świetnie, po kolei wszystko wyjaśniasz Czytelnikowi w tym wpisie! Lubię trafiać na takie blogi, gdzie widzę, że Autor pisze w sposób zrozumiały i dba o swojego Odbiorcę. Suuuper!
  Pozdrawiam cieplutko 🙂

 4. Nie wiedziałam o istnieniu takiego programu, fajnie że jest. Szkoda tylko że niby dla niepełnosprawnych ale nie do końca jest to dopięte na ostatni guzik, nie wszyscy korzystać nie mogą.

  1. Dokładnie 🙂 Jeśli chodzi o ten wyjazd pokusiłabym się o stwierdzenie, że jest on przewidziany dla osób z wybranymi rodzajami niepełnosprawności. Szkoda no, ale trudno.

 5. Pozytywny z Ciebie człowiek 🙂 Bardzo szanuję, że mimo, iż organizatorzy nawalili z aspektem, który powinien być dla nich jedyn z priorytetów, nadal polecasz wyjazd. Sama nigdy nie byłam na czymś takim. Idea dobra, szkoda tylko, ze niedopracowana.

  1. Dziękuję za mile słowa :). Polecam dlatego, że poprzednio byłam i obyło się bez takich niedogodności. Jednak w tym roku fakt zaniedbali trochę ten aspekt. Szczerze mówiąc szkoda. Takie wyjazdy są bardzo pozytywne. Czasami tylko trzeba zwrócić uwagę na szczegóły. Jednak z drugiej strony ten kto sam nie funkcjonuje na wózku lub nie ma bliższego z osobami ”mobilnymi” 🙂 nie zawsze zdaję sobie sprawę z potrzeby takich udogodnień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *