IOS- czym jest i jak się o niego starać, co daje?

IOS- 3 literki o których nie miałam pojęcia

Kiedy dwa lata temu zaczynałam studia nie miałam pojęcia o niektórych udogodnieniach, które mi dodatkowo przysługują. Miałam szczęście,  zupełnie przez przypadek nawiązałam kontakt z osobami z Samorządu Studenckiego. (Historia dość zakręcona może na kolejny wpis 🙂 ) .

Podczas jednego spotkania zaczęłyśmy rozmawiać o wielu rzeczach. Między innymi o tym czy złożyłam podanie o IOS.  Przyznaje w tamtym monecie nie miałam pojęcia co to takiego. Syndrom pierwszaka 🙂 .

Indywidualna Organizacja Studiów

Okazało się że dzięki temu mogę:

  • zmieniać grupy ćwiczeniowe .
  • mieć więcej nieobecności na ćwiczeniach „bez konsekwencji „

Zmiana grup ćwiczeniowych. Przydaje się zasadniczo w dwóch przypadkach, po pierwsze kiedy grupa do której jestem przypisana ma zajęcia w miejscu do którego nie mam dostępu np. na piętrze gdzie nie dociera winda. Druga sytuacja to zgranie zajęć i transportu niewielka różnica czasu czasem robi wielką różnicę.

Kwestia większej liczby nieobecności. Staram się być na wszystkich zajęciach. Ktoś mógłby teraz ukradkiem szepnąć: ,,kujon”, ,,prymus”, jednak dla mnie ma to nieco inny wymiar. Wielu studentów których znam osobiście lub tylko z widzenia traktuje przychodzenie na uczelnie jako przymus, a widząc niektórych mam wrażenie, że wręcz karę. Dla mnie niekiedy, wyzwaniem jest już samo dotarcie na uczelnię. Biorąc pod uwagę, że wiele miejsc: kawiarni, pubów, kin czy teatrów nie jest dostosowanych dla osób z niepełnosprawnością uczelnia jest miejscem gdzie mogę spotkać się ze znajomymi, pogadać albo po prostu pobyć w miejscu które nie jest moim domem. Dlatego rzadko korzystam z uprawnienia do większej ilości nieobecności. Najczęściej przydaje się to w sytuacji kiedy zajęcia organizowane są w miejscu gdzie nie mogę dojechać i nie ma możliwości ich przeniesienia. Wtedy pozostaje opcja przyjścia na samo zaliczenie i nauka z notatek kolegów.

IOS komu przysługuje

Na wniosek studenta dziekan może wyrazić zgodę na indywidualną organizację studiów w następujących przypadkach:

a) studiowanie na co najmniej dwóch kierunkach studiów;
b) odbywanie części studiów poza Uniwersytetem;
c) wychowywanie dzieci;
d) niepełnosprawność;
e) urlop zdrowotny;
f) szczególne zaangażowanie w działalność na rzecz środowiska akademickiego;
g) inne uzasadnione przypadki.

UWAGA:

Z doświadczeń moich kolegów jeśli ktoś dzięki IOS chciałby połączyć studia dzienne i pracę to bywają z tym problemy. W przypadku gdy chętnych z uzasadnieniem dotyczącym pracy jest wielu uczelnie wstrzymują wydawanie zgody na IOS dla tego typu przypadków. Warto jest jednak próbować ponieważ sytuacja jest rożna w zależności od uczelni 🙂

IOS jak się starać?

Wypełniony i wydrukowany wniosek o IOS należy złożyć w dziekanacie
Wypełniony i wydrukowany wniosek o IOS należy złożyć w dziekanacie

Aby ubiegać się o IOS. należy ze strony wydziału pobrać Podanie o Indywidualną  Organizacje Studiów. Najprawdopodobniej znajduję się w zakładce DLA STUDENTÓW →DO POBRANIA→Podanie o Indywidualną  Organizacje Studiów. Wzór, który jest używany u mnie na wydziale znajdziecie tu: LINK DO POBRANIA FORMULARZA.

Motywacja podania

Kolejna kwestia we wniosku to motywacja prośby. Dlaczego chce mieć przyznany. U mnie poszło prosto  ze względu na moją mobilność :). Natomiast jeśli ktoś z Was w motywacji napiszę, że ma leniuszka to szczerze wątpię, żeby dostał :). Jeśli na przykład studiujecie dwa kierunki, lub działacie na rzecz uczelni próbujcie składać. Uczelnie przyznają też IOS kiedy studentka urodzi lub jest prawnym opiekunem małego dziecka.

Dokumenty potwierdzające potrzebę Indywidualnej Organizacji Studiów

Ja nie musiałam dostarczać orzeczenia. Może dlatego, że wózek jest widoczny” na pierwszy rzut oka”. Jeśli macie inną sytuacje proponuję zabrać ze sobą dokument potwierdzający np. drugi kierunek studiów. Coś w rodzaju „podkładki”, aby nie odrzucili Wam wniosku.  Nie wszystko jest widoczne od razu 🙂 .

Złożenie wniosku

Jeśli wniosek został już wypełniony to teraz tylko czaka odwiedzenie dziekanatu i zostawienie tam podania 🙂 . Polecam zrobić to od razu na początku października. Na samą decyzje Prodziekan ma dwa tygodnie. Natomiast ja zawsze czekałam co najmniej około tygodnia.

Podsumowując

Mam IOS-a, i polecam taki tryb studiów jeśli ktoś z różnych przyczyn nie może chodzić na zajęcia. Na pewno nie zaszkodzi a często może bardzo pomóc. Ja tegoroczny wniosek będę składać w tym tygodniu.

Czy ktoś z Was korzysta z IOS? Jakie są wasze doświadczenia? Czy komuś uczelnia nie przyznała ze względu na złe umotywowanie prośby? 🙂 dajcie znać w komentarzu 😉

 

 

24 Replies to “IOS- czym jest i jak się o niego starać, co daje?”

    1. O niektórych kwestiach sama nie widziałam jeszcze jakiś czas temu. Szkoda. Teraz kiedy mam już pewną wiedzę w niektórych tematach chce się nie dzielić z innymi. Może akurat komuś się przyda.

  1. Każdy studiujący powinien wiedzieć o takiej możliwości gdyż dzięki niej może zarówno połączyć pracę jak i studia i wiele innych rzeczy

  2. Za moich studenckich czasów nazywało się to po prostu Indywidualny tok studiów bez żadnych skrótów 😉 Sama korzystałam, gdyż miałam na wychowaniu dwoje dzieci 🙂 Można było zaliczać zajęcia indywidulanie i to było bardzo pomocne w moim przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *